نمایندگی رویال گرس، نمایندگی Royal Grass ، نمایندگی RoyalGrass، نمایندگی انحصاری رویال گرس ایران

تکنولوژی چمن مصنوعی به کمک فینال جام جهانی می‌آید

از چمن ورزشگاه مسکو چه می‌دانیم؟

جالب است بدانید که امروزه چمن های طبیعی تقریبا با همان ساز و کار نمونه های مصنوعی نصب و راه اندازی می شوند. یعنی برایشان زیر سازی صورت می گیرد، روی بخش هایی ثابت به صورت تکه تکه پرورش داده می شوند و در نهایت روی زمین، در کنار هم نصب می شوند.

پر واضح است که در نهایت آن لطافت و تنفس گیاه است که کیفیت چنین زمین چمنی را روح می بخشد و از نمونه های مصنوعی متمایز می کند، اما نکته اینجاست که قرار نیست روی تمامی چمن ها، فینال جام جهانی برگزار شود.

کاری که برای چمن ورزشگاه مسکو انجام گرفته آخرین تکنولوژی دنیاست که توسط شرکتSISGrass hybrid surface فراهم شده است. اگر چه این تکنولوژی چمن فینال جام جهانی 2018 را در یاد و خاطره ها جاودان می کند اما باید بدانید Luzhniki Stadium نود و پنج درصد چمن طبیعی و پنج درصد الیاف مصنوعی دارد که توسط PE yarn طراحی و ساخته شده است.

می دانید وظیفه ی آن پنج درصد چه بوده؟ افزودن قابلیت بازی برای زمان های طولانی تر، نسبت به آن چه روی چمن های طبیعی معمولی صورت می گیرد. درباره ی این موضوع باید بگوییم در یک تورنمنت طولانی مثل جام جهانی بسیار ضروری است که کیفیت چمن بتواند ثابت و بالا بماند و این همان ویژگی است که از فنّاوری چمن مصنوعی به عاریه گرفته شده است.

نکته ی آخر که شاید جالب برسد، این است که زیر سازی چمن ورزشگاه مسکو به نوعی تعبیه شده تا بسته به شرایط جوی، از زیر زمین، هوای گرم و سرد را به سطح چمن منتقل کند. این المان کاربردی سبب می شود چمن شرایط سالم تری را تجربه کند.

به بهانه ی جام جهانی با خود این طور فکر کردیم که لختی از صحبت صرف درباره ی چمن های مصنوعی و ویژگی هایشان فاصله بگیریم. هر چند همان طور که دیدید، حتی در فینال جام جهانی هم رد و نشانی از چمن های مصنوعی به چشم می خورد.