نمایندگی رویال گرس، نمایندگی Royal Grass ، نمایندگی RoyalGrass، نمایندگی انحصاری رویال گرس ایران

چمن مصنوعی چیست؟

چمن مصنوعی چیست؟

چمن مصنوعی در واقع یک نوع پادری است که ظاهر بسیار زیبا و خشن دارد. ماهیت این نوع چمن نسبت به چمن های طبیعی خشن تر بوده و البته به جز در این مورد و چند مورد جزئی دیگر تفاوت چندانی با نوع طبیعی آن ندارد. استفاده از چمن مصنوعی مزیت های زیادی داشته و اگر کاملا همرنگ نوع طبیعی ساخته شود اصلا با آن قابل تشخیص هم نخواهد بود برای همین در بسیاری از مکان ها و اماکن مسکونی و تفریحی و تجاری استفاده از این نوع چمن پیشنهاد می شود.

چمن مصنوعی  

مزیت های چمن مصنوعی

1- خب برای اینکه قانع شوید زحمت درست و رشد دادن چمن طبیعی را کنار گذاشته و به سراغ نوع مصنوعی آن برویم حتما باید مزیت های زیادی داشته باشد که البته دارد. اولین مزیت چمن مصنوعی بر طبیعی این است که متراکم تر بوده و فاصله بین اجزای آن بسیار کم است برای همین وقتی آن را در ورزشگاهها و یا هر مکان مرتبط دیگری استفاده می کنید، سطح یکنواخت تری خواهید داشت و ظاهر زیباتری هم به آن مکان داده خواهد شد.

2-دومین مزیت چمن مصنوعی که انتخاب آن را مفرون به صرفه کرده و البته به لحاظ ظاهری هم توجیه کننده است، مقاومت بالا و کیفیت زیاد آن خواهد بود. یعنی در مقابل پا زدن و برخورد با وسایل و اجزای دیگر زود از بین نرفته و له نمی شود در حالیکه در چمن طبیعی در اثر پا خوردن یا برخورد وسایل و حرکت ماشین ها روی آن له شده و یا ظاهر و زیبایی اولیه خود را از دست می دهد.

3-سومین مزیت که استفاده از چمن مصنوعی را توجیه می کند، راحتی استفاده از آن است. بر خلاف نوع طبیعی که باید حتما زمین مناسب برای کاشت آن وجود داشته باشد این نوع چمن را می توانید حتی در زمین هایی که حاصلخیز نیستند هم پهن کنید بدون اینکه نگران خراب شدن آن باشید. در این شیوه تخم چمن لازم نبوده و اگر خاک و بستر مناسب هم برای آن وجود نداشته باشد قابل اجرا خواهد بود.

استفاده از چمن مصنوعی و مزیت های آن فقط به همین چند مورد خلاصه نمی شود و مزیت های فراوان دیگری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. یکی از دلایل مهمی که این نوع چمن را محبوب کرده و در سال های اخیر استفاده از آن به میزان زیادی افزایش پیدا کرده است، هزینه های نگهداری آن است.

چمن مصنوعی  

هزینه های نگهداری چمن مصنوعی بسیار پایین تر است

در دنیای امروز که مدیران به دنبال اجرای طرح های کم هزینه و مقرون به صرفه هستند، چمن مصنوعی یک گزینه بسیار خوب است. این نوع چمن بسیاری از هزینه های مربوط به آماده سازی را کاهش داده و در ادامه فرایند هم هزینه های مربوط به کاشت و نگهداری زمین بسیار پایین می آید. این هزینه می تواند شامل هزینه های بذر و کاشت چمن، استفاده از کود و آبیاری آن، تنظیم و طراحی و اجرای سیستم دایمی آبرسانی، مرتب و وجین و چمن زنی، استفاده از سموم و دفع آفت و در نهایت اصلاح و کاشت مجدد و برخی دیگر می باشد. برای اینکه متوجه میزان هزینه های چمن مصنوعی در مقایسه با طبیعی شوید، بهتر است، بدانید هزینه های کاشت و نگهداری نوع مصنوعی به میزان ده درصد از نوع طبیعی آن پایین تر بوده و این نوع چمن ها در حدود ده سال عمر مفید دارند. یعنی استفاده از چمن مصنوعی برای ورزشگاهها و پارک ها و مهد کودک ها می تواند تا ده سال شما را از هزینه های مجدد معاف نماید.

از چمن مصنوعی می توانید به عنوان چمن دایمی استفاده کنید

یکی دیگر از فاکتورهایی که در چمن مصنوعی وجود داشته و نمی توان از آن چشم پوشی کرد امکان استفاده دائمی از آن بوده و نوعی چمن همیشگی محسوب می شود. مثلا اگر بخواهید یک زمین ورزشی را چمن کنید استفاده از چمن طبیعی در آن این اجازه را می دهد برای 350 ساعت بازی در آن انجام شود و بعد از آن باید حتما بازسازی و زیرسازی صورت گیرد. البته بعد از این 350 ساعت هم برای مدتی چمن باید استراحت کرده و نمی توان بلافاصله دوباره از آن کار کشید. در چمن طبیعی برای اینکه به بافت زمین و چمن آسیب وارد نشود باید هر دو ساعت یکبار زمین تنفس کرده و استراحت کند. این تنفس هم باید بیست و چهار ساعت به طول بینجامد. این فاکتور در چمن مصنوعی بسیار بیشتر بوده به طوریکه این نوع چمن می تواند چهار هزار ساعت بازی را تحمل کرده بدون اینکه نیاز به بازسازی مجدد داشته باشد. در کنار همه این تفاوت ها وقتی باران یا برف می بارد چمن طبیعی باید مرتب لای روبی شده و آب باران از آن جمع شود و البته نیاز به بازسازی هم دارد در حالیکه استفاده از چمن مصنوعی یک چنین مشکلی را در زمان باران و برف بوجود نخواهد آورد برای همین استفاده از این چمن بسیار راحت تر و مقرون به صرفه تر است.

 چمن مصنوعی

استفاده از چمن مصنوعی در ورزشگاهها بازی را راحت تر می کند

هر چه زمین یکنواخت تر و بدون زاویه باشد بازی و حرکت در ان آسان تر است. استفاده از چمن مصنوعی سطح زمین را یکنواخت کرده و در همه ابعاد و گوشه ها شکل منظم تری به آن خواهد داد این موضوع باعث می شود، بازی در یک چنین زمینی راحت تر انجام شده و کیفیت بالاتری هم داشته باشد. در چمن طبیعی نوع رشد به صورت غده ای و متراکم در برخی قسمت ها بوده و توده های ریشه ای هم در آن دیده می شود این موضوع باعث ناهمواری زمین شده و انحراف توپ را سبب می شود. برای همین در بسیاری از کشورهای پیشرفته در ورزشگاهها و زمین های بازی به جای استفاده از چمن طبیعی از نوع مصنوعی آن استفاده می کنند تا کیفیت بازی ها را افزایش دهند و در کنار آن هم هزینه های نگهداری و مراقبت هم به حداقل میزان برسد.

صرفه جویی در مصرف آب مزیت مهم چمن مصنوعی

یکی دیگر از ویژگی هایی که چمن مصنوعی را مقرون به صرفه تر می کند، صرفه جویی در مصرف آب است. این ویژگی در کشورهایی که آب کمی دارند مانند ایران بسیار مهم بوده و باعث می شود مصرف آب برای نگهداری چمن به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا کند.