نمایندگی رویال گرس، نمایندگی Royal Grass ، نمایندگی RoyalGrass، نمایندگی انحصاری رویال گرس ایران

مراحل ساخت چمن مصنوعی چگونه است؟قسمت1


همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم چمن مصنوعی در واقع نوعی پادری است که ویژگی های چمن طبیعی را داشته و برای استفاده در ورزشگاهها، فضاهای سبز، مهد کودک ها و بسیاری از مکان های دیگر ساخته می شود. چمن مصنوعی نسبت به طبیعی مزیت های زیادی داشته برای همین در سال های اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. شاید در ذهنتان این سوال خطور کرده باشد که مراحل ساخت چمن مصنوعی چگونه است و یا اینکه نحوه ساخت چمن مصنوعی چطور است. برای پاسخ به این سوال باید با ما در این مطلب و مطلب دیگر همراه شوید تا از کم و کیف موضوع به صورت کامل مطلع گردید.

مراحل ساخت چمن مصنوعی

برای ساخت چمن مصنوعی مهندسان و متخصصان زیادی فعالیت می کنند و همه آنها هم باید به صورت حرفه ای در این متبحر بوده و از تجربه کافی هم برخوردار باشند. اولین مرحله از مراحل ساخت چمن مصنوعی گود برداری است که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

چمن مصنوعی  

گودبرداری اولین مرحله از مراحل ساخت چمن مصنوعی

گودبرداری یعنی باید زمین را به عمق مناسبی بکنید. این کار برای ساخت و ساز سازهای مختلف انجام می شود. شاید به ذهنتان برسد که مگر چمن مصنوعی ساختمان است که باید برای آن گودبرداری نمایید؟ چمن مصنوعی ساختمان نیست اما باید نصب شود و برای نصب آن هم باید زمین گود برداری شود. عمق گودبرداری برای نصب چمن مصنوعی باید بین سی و پنج سانتی متر تا پنجاه سانتی متر باشد. این عمق باید کاملا رعایت شده تا بتوان نصب چمن مصنوعی را به خوبی انجام داد و بعد از نصب و استفاده مکرر مشکلی ایجاد نشود. در واقع با گود برداری، چمن مصنوعی در عمق قرار گرفته و با پا زدن و یا عبور وسایل مکانیکی از روی آن از عمق خارج نمی شود. عمق ایجاد شده و گودبرداری مانند ریشه ها در چمن طبیعی عمل می کنند و چمن مصنوعی را در خاک نگه خواهند داشت.

لایه برداری از لایه های اساسی دومین مرحله از مراحل ساخت چمن مصنوعی

دومین مرحله از مراحل ساخت چمن مصنوعی لایه برداری از لایه های اساسی است. لایه برداری از لایه های اساسی به منظور بهتر شدن گود برداری انجام می شود و برای انجام این کار محل گودبرداری شده با استفاده از ماسه و یکسری مواد دیگر که در برابر آب مقاوم هستند، زه کشی می شوند. موادی که برای زه کشی و مقاوم سازی استفاده می شوند باید مقاومت بالایی در برابر آب داشته باشند. برخی از این مواد شامل قلوه سنگ، ماسه، ترکیب شن و ماسه و مواد معدنی دیگر هستند. برای اینکه زه کشی به صورت مناسب اجرا شود حفره های کوچکی در محل گو برداری شده، ایجاد خواهد شد و بعد این مواد مقاوم در آن قرار می گیرند. در واقع این کار باعث می شود انرژی لازم برای زمین فراهم شده و کیفیت نصب و قرار گیری چمن مصنوعی به میزان زیادی افزایش پیدا کند. زه کشی در این مرحله از مراحل ساخت چمن مصنوعی دقیقا کاری است که در فرایند بوجود آمدن چمن طبیعی رخ می دهد. در چمن طبیعی قلوه سنگ ها و مواد طبیعی موجود در خاک اطراف چمن را گرفته و در آن مقاومت ایجاد می کنند. برای اینکه چمن مصنوعی هم دارای این ویژگی ها بوده و از مقاومت کافی در هنگام استفاده برخوردار باشد این کار را انجام می دهند که البته بسیار تاثیر گذار هم بوده است.

چمن مصنوعی  

سومین مرحله از مراحل ساخت چمن مصنوعی رول کردن لایه اساسی است

سومین مرحله از مراحل ساخت چمن مصنوعی رول کردن لایه اساسی است. رول کردن لایه اساسی به منظور نرم تر شدن لایه انجام می شود. یعنی لایه را تا حدی رول می کنند که به اندازه کافی نرم شود و بتوان از آن استفاده کرد. همه مراحلی که در ساخت چمن مصنوعی انجام می شود به منظور بالاتر بردن کیفیت آن است و اگر به درستی و با اصول خاص انجام نشود قطعا در نتیجه کار تاثیر خواهد گذاشت. برای اینکه از کیفیت کار کاملا مطمئن شوید حتما قبل از سفارش به تیم سازنده و مهندسان نصب و ساخت چمن مصنوعی نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید که از تخصص کافی برخوردار هستند.

لایه برداری به شیوه ژئو نساجی چهارمین مرحله از مراحل ساخت چمن مصنوعی

در مرحله بعدی برای اینکه چمن مصنوعی بسیار با کیفیتی داشته باشیم باید لایه برداری به شیوه ژئو نساجی انجام شود. این کار برای توزیع فشار مناسب در محل نصب انجام می شود. یعنی برای اینکه فشار در محل نصب چمن مصنوعی به صورت متوازن انجام شود باید لایه برداری ژئو نساجی حتما صورت گیرد. این یک کار کاملا تخصصی بوده و باید توسط افراد متخصص و متبحر انجام شود و نباید تصور کنید، نصب چمن مصنوعی یک کار کاملا ساده است و از عهده هر کسی بر می آید. همه مراحل ساخت چمن مصنوعی و نصب آن کاملا حرفه ای و تخصصی بوده و باید توسط افراد متخصص انجام شود تا کیفیت کار تنزل نکند. 

چمن مصنوعی  

قرار دادن رول های علف مصنوعی پنجمین مرحله از مراحل ساخت چمن مصنوعی

قرار دادن رول های علف مصنوعی مرحله ای دیگر از مراحل ساخت چمن مصنوعی است. در این مرحله باید به میزان و تعداد مناسب رول های علف مصنوعی در محل گود برداری و زه کشی شده قرار داده شود. تعداد و میزان علف های مصنوعی و رول هایی که قرار داده می شود باید کاملا به جا و درست انتخاب شود. این کار بسیار اهمیت دارد و تصور نکنید هر چه تعداد رول ها بیشتر باشد یعنی کیفیت کار بالاتر است. تعیین و انتخاب تعداد رول ها به فضای مورد استفاده و نحوه گودبرداری و ابعاد فضا بستگی دارد و متخصصان این امر کاملا در این خصوص مطلع هستند. برای نصب و قرار دادن چمن مصنوعی یکسری مراحل دقیق و ضروری دیگر هم وجود دارد که در این مقاله نمی گنجد و در مقاله و مطلب بعدی حتما ادامه این مراحل توضیح داده خواهد شد تا خوانندگان و علاقمندان به این کار به صورت کاملا دقیق در جریان مراحل ساخت چمن مصنوعی قرار گرفته و بتوانند در هنگام خرید بر نحوه کار نظارت داشته باشند و از کیفیت کار مطمئن شوند.