نمایندگی رویال گرس، نمایندگی Royal Grass ، نمایندگی RoyalGrass، نمایندگی انحصاری رویال گرس ایران

مراحل ساخت چمن مصنوعی چگونه است؟قسمت2

 

در قسمت اول این مطلب در مورد مراحل ساخت چمن مصنوعی تا حدودی صحبت کردیم. مراحلی مانند گودبرداری، لایه برداری لایه های اساسی، رول کردن لایه اساسی، لایه برداری به صورت ژئو نساجی و قرار دادن رول های علف مصنوعی شرح داده شد و متذکر شدیم هر کدام از این مراحل باید به دقت و درستی انجام شده و توسط افراد متخصص اجرا شود تا کیفیت کار در حد مطلوبی باقی بماند. بر خلاف تصور برخی که مراحل ساخت چمن مصنوعی و نصب آن را ساده تصور می کنند این کار اصلا ساده نیست و باید اصول مهندسی در آن رعایت گردد تا در نهایت کیفیت و ماندگاری چمن مصنوعی به حداکثر ممکن برسد. یک چمن مصنوعی خوب همانطور که اشاره کردیم مزیت های زیادی داشته و برتری های مهمی هم نسبت به چمن طبیعی خواهد داشت. اینکه شما می توانید با حداقل مصرف آب چمن سبز داشته باشید و سال های طولانی با هزینه های نگهداری اندک از آن استفاده کنید واقعا یک مزیت غیر قابل چشم پوشی محسوب می شود. به خصوص در دنیای امروز که آب کمیاب بوده و خیلی از کشورها با کمبود آن دست و پنجه نرم می کنند، حرکت به سمت سازها و محصولاتی که مصرف آب کمی دارند یک جهش در تکنولوژی محسوب می شود. در ادامه در مورد سایر مراحل ساخت چمن مصنوعی صحبت می کنیم.

چمن مصنوعی  

مرحله ششم از مراحل ساخت چمن مصنوعی قطع نمودن خطوط بازاری است

قطع نمودن خطوط بازاری یکی از مراحل ساخت چمن مصنوعی بوده که بسیار هم مهم است. در این مرحله همه خطوطی که روی چمن مصنوعی ایجاد شده است باید مورد بررسی قرار بگیرد. این خطوط، خطوط در طول تولید هستند و البته خطوطی هم که در چرخه مرکزی ایجاد شده اند باید توسط افراد متبحر قطع شوند. تصور قطع خطوط چمن مصنوعی شاید برای شما به عنوان یک فرد غیر ماهر کمی سخت باشد اما افرادی که در این کار هستند به خوبی خطوط طولی و مرکزی را شناخته و در نهایت تبحر می توانند خطوط مرکزی را قطع کنند تا به کیفیت و زیبایی و ظاهر کار هم آسیب وارد نشود. این مرحله از مراحل ساخت چمن مصنوعی همانند همه مراحل گفته شده و مراحل بعدی بسیار مهم بوده و باید توسط افراد متخصص ساخته و اجرا شود.

مرحله هفتم از مراحل ساخت چمن مصنوعی فشار بر روی درزهای موجود است

در این مرحله از ساخت چمن مصنوعی بر روی درزهای ایجادشده فشار وارد می شود. هدف از این کار بالا بردن فشردگی و کیفیت چمن ساخته شده است. یعنی تمامی درزهای ایجاد شده به شکلی تحت فشار و تراکم قرار می گیرند که هیچگونه نقطه خالی و ضعفی در محصول دیده نشود. وجود درز در چمن مصنوعی علاوه بر اینکه ظاهر آن را تغییر داده و خالی نشان می دهد، می تواند بر مقاومت و کیفیت آن هم اثر بگذارد برای همین قبل از نصب چمن مصنوعی تمامی درزهای آن را با فشار گرفته و پر می کنند.

چمن مصنوعی  

مرحله بعدی از مراحل ساخت چمن مصنوعی تکمیل مرحله قبلی یعنی درزگیری است

کار درزگیری در ساخت چمن به مرحله قبلی و فشرده سازی ختم نمی شود. برای اینکه همه درزها گرفته شده و برای کار و ورزش مناسب باشد باید همه قسمت ها و مواد لاستیکی بکار رفته در ساخت آن هم مورد درزگیری قرار بگیرد. برای این کار از ماسه استفاده خواهد شد. ماشینی که ماسه را توزیع می کند ماسه را در قسمت های مورد نظر ریخته و بعد با استفاده از ماشین برس کاری مرحله تکمیل درزگیری انجام خواهد شد. در واقع کلیه درزها با ماسه پر می شوند و بعد فشرده می گردند به طوری که در ظاهر کار تاثیری نخواهد گذاشت و به همان شکل منظم و یکنواخت دیده خواهد شد.

مرحله آخر از مراحل ساخت چمن مصنوعی نصب چمن است

در این مرحله دیگر کلیه کارهای ساخت انجام شده و باید محصول نصب شود. بسته به ابعاد زمین و جایی که چمن مصنوعی برای آن ساخته شده است، زمان نصب هم تغییر می کند. مثلا برای زمین فوتبال بین شش تا هشت هفته برای نصب زمان لازم است. البته برای نصب چمن مصنوعی و ساخت آن برای مساحت های کوچک و محدود زمان کمتری لازم خواهد بود.

چمن مصنوعی یک سازه نوین در عرصه علم و تکنولوژی است که در سال های اخیر به وفور در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد این سازه بسته به اینکه برای چه زمینی و با چه ابعادی استفاده شود، نحوه ساخت و نصب متفاوتی دارد. در زمین فوتبال که خیلی کشورها ترجیح می دهند از چمن مصنوعی استفاده کنند مراحل نصب تخصصی و پیچیده ای داشته که توضیح آن در این مقاله نمی گنجد و ما قطعا مراحل نصب چمن مصنوعی در زمین فوتبال را در مطلب مستقل دیگر توضیح خواهیم داد. مراحل ساخت چمن مصنوعی در ایران نسبت به سال های گذشته و در مقایسه با کشورهای پیشرفته توسعه بسیار زیادی پیدا کرده و کارخانه های معتبری در این عرصه فعالیت می کنند و سازندگان مراکز تفریحی و زمین های ورزشی و یا حتی افرادی که تمایل دارند برای حیاط و یا تراس خانه و یا محل کار خود از چمن مصنوعی استفاده کنند، می توانند با اطمینان کامل از این محصولات داخلی استفاده کرده و از کیفیت بالای آن هم لذت ببرند. برای اینکه یک چمن مصنوعی با کیفیت باشد باید یکسری ویژگی هایی را در خود جای دهد.

چمن مصنوعی  

ویژگی های لحاظ شده در مراحل ساخت چمن مصنوعی

یکی از مراحل ساخت چمن مصنوعی طراحی و تعیین ویژگی های فیزیکی آن است یعنی مثلا باید چه ارتفاعی داشته باشد. بسته به کاربرد این سازه ارتفاع آن هم متفاوت خواهد بود. مثلا برخی از آنها را با طول سی میلی متر هم در نظر می گیرند و در برخی موارد هم شانزده تا بیست و هفت میلی متر برای برخی مکان ها ساخته می شود. البته این ارتفاع برای چمن های خانگی مناسب است.

وزن چمن

یکی دیگر از ویژگی های چمن مصنوعی که در مراحل ساخت آن در نظر گرفته می شود، وزن آن است که نباید به بیش از دو تا سه کیلوگرم برسد. البته باز هم متذکر می شویم وزن هم بسته به کاربرد چمن تغییر می کند.