نمایندگی رویال گرس، نمایندگی Royal Grass ، نمایندگی RoyalGrass، نمایندگی انحصاری رویال گرس ایران

ویژگی های چمن مصنوعی فوتبال چیست؟

همانطور که در مقالات قبلی هم اشاره کردیم، چمن مصنوعی ممکن است برای فضاهای مختلفی طراحی و ساخته شود. مثلا برای تراس و بالکن خانه ها و یا حیاط مهد کودک ها و یا زمین های ورزشی و فوتبال. هر کدام از این فضاها اگر با چمن مصنوعی پوشانده شوند باید تحت شرایط خاصی صورت گیرد و ویژگی های خاصی هم داشته باشد. یعنی ویژگی های چمن مصنوعی فوتبال قطعا با مکان های دیگری مانند بالکن و یا حیاط مهد کودک ها متفاوت است. برای همین ما در این مطلب قصد داریم در خصوص ویژگی های چمن مصنوعی فوتبال توضیحاتی را برای خوانندگان عزیز و علاقمند داشته باشیم.

یکی ویژگی های چمن مصنوعی فوتبال ارتفاع آن است

ارتفاع چمن مصنوعی فوتبال را در حدود پنجاه تا شصت میلی متر گرفته و تراکم آن را هم در حدود هشت تا ده هزار کوک بر متر مربع در نظر می گیرند. یکی دیگر از ویژگی های چمن مصنوعی فوتبال فاصله ردیف های بافت آن است که باید حتما در حدود 5/8 اینچ باشد. با حفظ این شرایط و ویژگی های این نوع چمن و پوشش با بافت کم تراکم و فاصله های کوچکی بین ردیف های آن دیده می شود. البته این موضوع جای نگرانی ندارد و طراحی این مدل پوشش به شکلی است که در مراحل بعدی کلیه قسمت های باز پوشیده شده و یک سطح کاملا یکنواخت به دست می آید.

 چمن مصنوعی

برای پر کردن فضاهای خالی از ماده پر کننده استفاده می شود

یکی دیگر از ویژگی های چمن مصنوعی پر کردن فضاهای خالی بین ردیف ها با ماده پر کننده است. در واقع فضاهای خالی که بین فیلامنت ها ایجاد می شود حتما باید با مواد پر کننده پر شده تا الیاف بکار رفته در کار حالت ایستایی و عمودی خود را داشته باشند و در واقع شکل خوابیده نگیرند. ماده پر کننده در این کار عموما شن هایی با قطر نیم تا یک میلی متر هستند. هر چقدر ضخامت و تراکم فیلامنت های بکار رفته در کار کمتر باشد نیاز به شن سیلیس بیشتری به عنوان ماده پر کننده خواهد بود تا فضاهای خالی پر شده و الیاف ایستاده و یکنواخت به نظر برسند. آنچه که در این مرحله اهمیت دارد، ضخامت و تراکم فیلامنت ها است.

دیتکس یکی دیگر از ویژگی ها چمن مصنوعی فوتبال است

واژه دیتکس DTEX شاید برای خیلی ها آشنا نبوده و وقتی آن را می شنوند متوجه کاربرد آن در این پوشش نگردند. این واژه چندان چیز پیچیده و تخصصی نیست و با یک توضیح ساده شما می توانید به مفهوم آن پی ببرید. دیتکس واحدی دارد که گرم بر ده هزار متر مربع است. یعنی اگر یک فیلامنت به طول ده هزار متر و یا ده کیلومتر داشته باشیم در واقع باید آن را جمع شده در یک قرقره کوچک تصور کنیم. این قرقره کوچک جمع شده را وزن کرده و عددی که از وزن آن بدست می آید را به عنوان مقیاس دیتکس در نظر می گیریم. برای چمن مصنوعی فوتبال دیتکس را باید بین یازده هزار تا شانزده هزار گرم بر متر در نظر بگیرند.

 چمن مصنوعی

بکینگ یا لایه زیره چمن مصنوعی فوتبال

لایه زیره چمن مصنوعی فوتبال یکی از اجزای مهم و اساسی آن است و اگر این لایه درست انتخاب و نصب نشود می تواند در کیفیت و عملکرد چمن تاثیر مستقیم داشته باشد. لایه زیره از دو یا سه و یا گاهی چهار لایه جداگانه درست شده است و این لایه ها ممکن است به صورت بافته و یا نبافته باشند. لایه بافته در این زیره از جنس پلی پروپیلن بوده و به لحاظ ظاهری هم شبیه گونی پلاستیکی به نظر می رسد. در مقابل لایه نبافته از جنس PPبوده و شبیه نمد است و وزن کمتری هم دارد. هر دو لایه بافته و نبافته با استفاده از حرارت و فشار به هم متصل شده و بعد از اینکه فیلامنت ها در داخل لایه زیره بافته شدند مجموعا وارد حوضچه مایع پوشاننده می گردند. این حوضچه را کوتینگ هم می گویند.

خروج آب در چمن مصنوعی فوتبال

یکی دیگر از ویژگی های چمن مصنوعی فوتبال نحوه خروج آب از آن است. جمع شدن آب در زمین فوتبال می تواند مشکلات زیادی را در ضمن بازی ایجاد کند و باعث افت کیفیت بازی در بازیکنان گردد. برای همین سیستم خروج آب در چمن مصنوعی یکی از مهمترین قسمت های این سازه محسوب می شود. برای همین نحوه طراحی خروج آب در چمن مصنوعی فوتبال به دو شیوه صورت می گیرد که در ادامه آنها را شرح می دهیم.

چمن مصنوعی

چمن هایی که توانایی خروج آب را دارند

دسته اول از این مدل چمن آنهایی هستند که توانایی خرج آب را از خود دارند. این دسته خود به دو نوع مجزا طبقه بندی می شوند. نوع اول چمن مصنوعی است که با استفاده از منافذ یا سوراخ های طراحی شده در آن و در لایه زیره می تواند آب وارد شده را خارج کرده و مانع تجمع آن در سطح شود و نوع دوم هم این کار را با استفاده از لایه های بکینگ انجام می دهد. در این نوع لایه های بکینگ طوری طراحی شده اند که می توانند آب را در سراسر خود عبور داده و مانع تجمع آن شوند. در نوع اول که این کار را با استفاده از لایه زیره انجام می دهد طراحی به شکلی صورت گرفته که چمن مصنوعی فوتبال در مراحل تولید وارد دستگاهی می شود و این دستگاه میله های داغ و باریک مانند هویه وارد لایه بکینگ می کند. این کار باعث ایجاد سوراخ ها منظم و متقارن در لایه بکینگ خواهد شد و به همین شیوه هم آب از لایه عبور خواهد کرد. در نوع دوم که به آن اشاره شد لایه زیره را از جنس نبافته و نمد ساخته و جنس الیاف آن را هم از پلی الفین می گیرند. همین انتخاب باعث می شود، چمن مصنوعی فوتبال بتواند در سطح خود آب را عبور دهد.

دسته دوم از چمن مصنوعی فوتبال که غیر قابل نفوذ هستند

این مدل چمن مصنوعی فوتبال غیر قابل نفوذ بوده و توانایی عبور آب از سطح خود را ندارند.