نمایندگی رویال گرس، نمایندگی Royal Grass ، نمایندگی RoyalGrass، نمایندگی انحصاری رویال گرس ایران

چمن مصنوعی استخر چیست؟

چمن مصنوعی به عنوان یه پوشش خاص برای بسیاری از مکان ها و اماکن اداری و تجاری و تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد. چمن مصنوعی استخر هم یکی از همین موارد استفاده است. استفاده از این پوشش مصنوعی خیلی وقت نیست که رواج پیدا کرده اما در همین مدت کوتاه طرفداران زیادی پیدا کرده و البته بسیار هم کاربردی بوده است.

 چمن مصنوعی

کاربرد چمن مصنوعی استخر

این نوع پوشش مصنوعی در دو حالت مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت اول ممکن است برای پوشش دور استخر استفاده شده و یا اینکه برای پوشش دادن محوطه کنار استخر به کار رود. اینکه از یک چنین پوششی برای کنار و یا دور استخر استفاده می شود دلایل زیادی می تواند، داشته باشد. این دلایل علاوه بر تامین کردن زیبایی ظاهری می تواند به دلیل حفظ ایمنی و بهینه سازی محیط هم باشد. چمن مصنوعی استخر به رنگ سبز است و این رنگ در کنار رنگ آبی، آب تصویر بسیار زیبایی را برای آن فضا ایجاد کرده و روح لطافت و آرامش را در آن می دمد. اینکه در محیطی شنا و ورزش کنید که ترکیبی از رنگ آبی و سبز باشد، روح انسان را آرام کرده و در عین حال هم چشم را می نوازد.

چمن مصنوعی استخر گزینه بهتری نسبت به نوع طبیعی آن است چون در حالتی که از چمن طبیعی استفاده می شود، ماندگاری زیاد نیست و در اثر ریزش آب و پا زدن چمن پوسیده و خراب می شود و عین حال در اثر تماس زیادی با آب امکان گندیدن و خراب و زرد شدن آن هم وجود دارد. این اشکالات و معضلات در چمن مصنوعی بوجود نمی آید و همه معایب چمن طبیعی را پوشش می دهد. یک مزیت دیگر چمن مصنوعی استخر بر نوع طبیعی آن این است که این پوشش را می توانید خیلی راحت بشویید بدون اینکه نگران خراب شدن و یا آسیب دیدن آن باشید. در محیط های پر رفت و آمد و پر استفاده مانند استخر های عمومی لازم است محوطه زود به زود نظافت و ضد عفونی گردد. استفاده از این نوع پوشش مصنوعی مشکل نظافت و ضد عفونی محیط را در بازه های کوتاه حل خواهد کرد و هزینه زیادی هم روی دست کاربران نمی گذارد.

 چمن مصنوعی

چرا معماران و ساختمان سازان و طراحان از چمن مصنوعی استخر استفاده می کنند؟

جواب این سوال در سال های اخیر برای خیلی از معماران و کاربران راه گشا بوده است. در ادامه هم ما قصد داریم به صورت مفصل به پاسخ این سوال بپردازیم.

چمن مصنوعی استخر سطح نرمی دارد

این پوشش که برای اطراف و دور تار دو استخر استفاده می شود، سطح نرمی داشته و در هنگام تماس این نرمی و لطافت کاملا مشخص است. مواد استفاده شده در این پوشش از مونوفیلامنت و فیبریلیت بوده و ارتفاع این الیاف بیشتر از پانزده میلی متر است و همین ارتفاع سطح و تراکم نرم و لطیفی را ایجاد می کند. در برخی از چمن های مصنوعی که برای بعضی از ورزشگاههای مانند زمین گلف استفاده می شوند ارتفاع چمن بالاتر بوده و یک نوع احساس زبری در کاربر بوجود می آورد. چمن مصنوعی استخر همانطور که گفته شد از الیاف مونوفیلامنت درست شده و خود این الیاف هم در انواع متفاوت v، w، c و لوزی شکل و تخت ساخته و عرضه می گردند. برای محوطه و اطراف استخر از نوع لوزی شکل و تخت استفاده می کنند چون این دو نوع لطافت و نرمی بیشتری داشته و حس راحت تری را در کاربر ایجاد می نمایند.

چمن مصنوعی استخر قابلیت شستشو دارد

برای اینکه بگوییم یک چمن مصنوعی قابل شستشو است یا خیر باید از سه منظر آن را مورد بررسی قرار دهیم. اول اینکه یک پوشش مصنوعی باید بتواند در مقابل شستشو مقاومت نشان داده و خراب نشود. موضوع دیگری که در شستشو پوشش مصنوعی باید به آن توجه کرد نحوه قرار گیری الیاف روی لایه زیرین است که روی قابلیت شستشو اثر مستقیم خواهد گذاشت و در نهایت ساختار الیاف چمن هم در قابلیت شستشو تاثیر خواهد گذاشت. هر کدام از ویژگی هایی که گفته شد قابل ارزیابی هستند مثلا دوام یک پوشش مصنوعی را می توان از روی مواد اولیه مورد استفاده در آن و کارخانه ای که آن را ساخته است، متوجه شد و برای سفارش به سراغ برند هایی رفت که در این مورد معروف و قابل اعتماد هستند. در مورد نحوه قرار گیری الیاف چمن روی لایه زیرین باید توجه داشته باشید الیاف دو بافت برای چمن مصنوعی استخر مناسب نیستند.

این نوع الیاف بعد از اینکه خیس می شوند مدت زمان طولانی آب را در خود نگه داشته و دیر خشک می شوند. در حالیکه پوشش مصنوعی استخر حتما باید از جنسی باشد که آب را در خود زیاد نگه نداشته و زود هم خشک شود تا بو نگیرد. چمن های بافت دوم یا دارای فیلتر برای استخر مناسب نیستند چون در اثر ماندن رطوبت در آنها بو گرفته و کاربر را اذیت می کنند. این نوع چمن ها به خصوص در مناطق شمال کشور که باران زیاد است هم قابل استفاده نیستند. در نهایت نوع الیاف است که باید مورد توجه قرار بگیرد. چمن هایی که از الیاف مونوفیلامنت یا تک رشته ای ساخته شده اند برای استخر بسیار مناسب هستند چون این الیاف آب را در خود نگه نداشته و زود هم خشک می شوند. الیاف تک رشته ای علاوه بر مزیت گفته شده برای فرچه کشیدن هم کاملا مناسب هستند و در هنگام نظافت و فرچه کشیدن فرچه در آنها گیر نخواهد کرد.

 چمن مصنوعی

ظاهر زیبا و مقاومت در برابر تغییر رنگ

در ساخت چمن مصنوعی استخر باید از موادی استفاده شود که علاوه بر زیبایی ظاهر در برابر تغییر رنگ هم مقاوم باشند و در اثر تماس با نور خورشید رنگ آنها عوض نشود این ویژگی برای بسیاری از استخر داران و افرادی که تمایل دارند استخر خانگی خود را با این نوع پوشش تزئین کنند، بسیار مهم است.

ارتفاع الیاف چمن مصنوعی مهم است

ارتفاع الیاف در چمن مصنوعی استخر باید در یک حد مشخصی باشد. الیاف خیلی کوتاه سطح زبری ایجاد کرده و زیبایی ظاهری کمی دارند. به صورت کلی الیاف چمن مصنوعی استخر باید در حدود 15 تا 25 میلی متر باشد.