نمایندگی رویال گرس، نمایندگی Royal Grass ، نمایندگی RoyalGrass، نمایندگی انحصاری رویال گرس ایران

قیمت چمن مصنوعی چقدر تمام می شود؟

چمن مصنوعی همانطور که در سلسله مقالات قبلی هم اشاره کردیم، نوعی پوشش مصنوعی بوده که برای کاور کردن سطح زمین در بسیاری از مکان ها مانند حیاط خانه ها، روف گاردن، مهد کوک ها و زمین های ورزشی و برخی مکان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از چمن مصنوعی مزایای زیادی دارد. در درجه اول قیمت چمن مصنوعی به نسبت چمن طبیعی بسیار مقرون به صرفه تر بوده و نگهداری از آن هم راحت تر است. قیمت چمن مصنوعی بر حسب عوامل مختلفی تغییر می کند و می تواند کم یا زیاد شود برخی از این عوامل به شرح ذیل هستند.

ابعاد محل مورد نظر در قیمت چمن مصنوعی موثر است

اینکه ابعاد محلی که شما قصد دارید با چمن مصنوعی آن را بپوشانید، چقدر است قطعا یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت چمن مصنوعی خواهد بود. هر چه قدر ابعاد و مساحت محل بیشتر باشد قیمت این نوع پوشش هم بالاتر خواهد رفت.

 چمن مصنوعی

نوع الیاف بکار رفته در این پوشش در قیمت آن موثر است

الیاف بکار رفته در چمن مصنوعی در قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت. بسته به اینکه این الیاف از جنس نایلون و یا پلی پروپیلن باشند و یا اینکه حاوی مواد پر کننده شوند یا خیر می تواند قیمت پوشش را تغییر دهد.

چسب مورد استفاده برای نصب پوشش

برای نصب پوشش مصنوعی نام برده شده باید از چسب مخصوصی استفاده شود. میزان چسب مصرف شده و برند چسب مورد نظر در تعیین قیمت چمن مصنوعی موثر خواهد بود. هر چه ابعاد محل بیشتر باشد، پوشش بکار رفته هم بزرگتر است در نتیجه چسب بیشتری هم مصرف می شود در نتیجه قیمت کار هم افزایش پیدا خواهد کرد.

زیرسازی چمن مصنوعی در قیمت کار اثر مستقیم دارد

برای اینکه بتوانیم این نوع پوشش مصنوعی را نصب کنیم باید قبل از هر کاری زیر سازی و زه کشی محل به خوبی انجام شود. زیرسازی محل یعنی اینکه شیب مکان به شکلی باشد که پس از نصب کار آب در آن جمع نشده و مرداب درست نکند. این زیر سازی می تواند هزینه های متفاوتی داشته باشد که همین هزینه در قیمت چمن مصنوعی تاثیر خواهد گذاشت.

 چمن مصنوعی

آزمایشاتی که در قیمت چمن مصنوعی تاثیر می گذارند چیست؟

برای اینکه بتوان از این پوشش مصنوعی استفاده کرد یکسری آزمایش های استاندارد باید روی آن انجام شود. هر کدام از این آزمایشات هم هزینه جداگانه داشته و در قیمت نهایی تاثیر می گذارند. اولین آزمایشی که روی این نوع پوشش مصنوعی انجام می شود تست پارچه پشتی آن است. این پارچه که در پشت چمن نصب می شود باید دارای ویژگی های خاصی بوده و به لحاظ کیفی تست های لازم را پشت سر بگذارد. بعد از تست پارچه پشتی باید تیغه های چمن مصنوعی یا الیاف آن هم تست شوند. این تست به منظور تعیین نیروی لازم برای جدا کردن الیاف از پشت آن صورت می گیرد. در واقع با این آزمایش کارکرد و کیفیت چسب مورد استفاده برای چسباندن این دو مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

آزمایش مقاومت چمن مصنوعی

یک آزمایش دیگر که روی این پوشش انجام شده و در تعیین قیمت چمن مصنوعی موثر است، مقاومت پوشش در برابر چاقو و یا اجسام برنده دیگر است. یک چمن مصنوعی خوب باید بتواند مقاومت قابل قبولی در برابر اجسام برنده داشته باشد و با هر برخورد معمولی الیاف آن قطع نگردد.

میزان سایش و ضربه پذیری چمن مصنوعی در قیمت آن موثر خواهد بود

یکی دیگر از عواملی که در قیمت چمن مصنوعی موثر بوده و آن را بالا و یا پایین می برد، مقاومت آن در برابر ضربه پذیری و سایش است. هر چه پوشش ذکر شده در برابر ضربه و سایش مقاوم تر باشد یعنی از مواد اولیه بهتری ساخته شده در نتیجه قیمت بالاتری هم خواهد داشت.

همه آزمایشات گفته شده باید روی این نوع از پوشش مصنوعی به صورت کامل اجرا شوند و در صورتیکه همه آزمایشات نتایج مطلوب را داشته باشد، پوشش ذکر شده قابل عرضه و فروش است. همه این تست ها هزینه های مخصوص به خود را دارند که این هزینه در قیمت تمام شده پوشش موثر است.

 چمن مصنوعی

آیا قیمت چمن مصنوعی حیاط با روف گاردن و مهد کودک ها تفاوت دارد؟

واقعیت این است که مواد اولیه استفاده شده در انواع پوشش های مصنوعی فقط از نظر کیفیت ممکن است با هم تفاوت داشته باشند که البته این فاکتور در قیمت تعیین شده تاثیر خواهد گذاشت. اما آن چیزی که قیمت نهایی را به میزان زیادی تغییر می دهد ابعاد محل مورد نظر خواهد بود. قطعا قیمت چمن مصنوعی برای حیاط با بالکن و یا روف گاردن تفاوت می کند چون این مکان ها به لحاظ مساحت با هم یکسان نیستند. در کنار این موضوع استفاده از مواد پر کننده هم در قیمت کار تاثیر می گذارد. مواد پر کننده بیشتر به منظور افزایش ضربه گیری پوشش بکار می روند. در برخی پوشش ها که توصیه هم نمی شود مواد پر کننده سیلیس بوده و در برخی دیگر از ژئوتکستایل استفاده می شود. این نوع ضربه گیر را بیشتر برای چمن مهد کودک ها استفاده می کنند.

بنابراین نوع ضربه گیر هم در قیمت کار تاثیر خواهد گذاشت. یک موضوع دیگر در خصوص هزینه چمن استفاده شده برای زمین های فوتبال است. زمین فوتبال به دلیل مساحت زیاد و همچنین اهمیت استفاده از چمن یکنواخت و با کیفیت خیلی بالا ممکن است قیمت تمام شده بیشتری داشته باشد. برای هتل ها یا حیاط خانه ها و همچینن محوطه ویلاها و آتلیه ها و سایر مکان های دیگر هم بسته به نوع چمن و مساحت محل قیمت تغییر خواهد کرد.

چه نکاتی را باید در خرید چمن مصنوعی در نظر داشته باشیم؟

بعد از موضوع قیمت نکات مهم دیگری که باید در هنگام خرید این نوع پوشش مصنوعی مد نظر داشته باشید عبارتند از: اگر برای محلی با تردد بالا این نوع پوشش را خریداری می کنید حتما باید دارای دیتکس بالا باشد تا در برابر سایش مقاومت کافی از خود نشان دهد. در کنار این ویژگی چمن مصنوعی باید ارتفاع الیاف و تراکم قابل قبولی هم داشته و در نظر بگیرید چمن های کوتاه برای برخی زمین ها مانند زمین راگبی، بیس بال، گلف، هاکی، تنیس مناسب هستند.