نمایندگی رویال گرس، نمایندگی Royal Grass ، نمایندگی RoyalGrass، نمایندگی انحصاری رویال گرس ایران

مزایا و معایب چمن مصنوعی چیست؟

دنیای امروز دنیای سرعت و تکنولوژی است. حرکت به سمت ایده ها و طرح های مقرون به صرفه و البته کاربردی. برای همین در همه زمینه ها کارشناسان و متخصصان تلاش می کنند، بهترین و مقرون به صرفه ترین محصولات را برای مشتریان عرضه کنند. چمن مصنوعی و تکنولوژی ساخت آن هم از این قائده مستثنی نبوده و متخصصان این عرصه تلاش کرده اند، پوششی طراحی کنند که ضمن شباهت کامل با نوع طبیعی آن بتواند در منابع آب صرفه جویی کرده و بستری زیبا و مناسب هم برای برخی سطوح بوجود آورد. طراحی چمن مصنوعی بر خلاف چمن طبیعی که به صورت طبیعی رشد می کند نیاز به محاسبات فنی و مهندسی داشته و طوری ساخته شده است که در دراز مدت با کمترین هزینه تعمیرات و نگهداری می توان از آن استفاده کرد. این محصول دست ساز بشر با هر شرایط آب و هوایی سازگار بوده و بدون محدودیت زمانی می توان از آن استفاده کرد. پوشش مصنوعی کاملا شبیه چمن طبیعی بوده که با تغییر رنگ آن دیگر تفاوتی با نوع طبیعی خود نخواهد داشت و البته مزایای زیادی هم دارد. در ادامه در خصوص مزایای چمن مصنوعی بیشتر صحبت می کنیم.

چمن مصنوعی

مزایای چمن مصنوعی چیست؟

1-اولین مزیت این نوع پوشش این است که متراکم تر بوده و در برابر شرایط محیطی و استفاده دراز مدت مقاوم تر است و نگهداری آن آسان تر بوده و با هزینه کمتری هم انجام می شود.

2-در زمین هایی که حاصلخیز نیستند این مشکل وجود دارد که تخم چمن طبیعی به سختی رشد می کند و نیاز به نگهداری زیاد دارد در مورد استفاده از نوع مصنوعی این پوشش این مشکل وجود نداشته و در زمین هایی که حاصلخیز نیستند به راحتی قابل اجرا خواهد بود.

3-در شهرها و مناطقی که آب و هوا و آب به شکلی است که چمن طبیعی به خوبی رشد نمی کند چمن مصنوعی بهترین گزینه خواهد بود.

4-استفاده از چمن مصنوعی در ورزشگاهها و مکان های عمومی و بیرون از خانه بسیار مقرون به صرفه بوده و باعث زیباتر شدن محیط می شود بدون اینکه نیاز باشد مرتب مراقب آن باشید.

5-از دیگر مزایای این پوشش مصنوعی کاربرد ها و انواع متفاوت آن است که امکان استفاده از آن را در فضاهای مختلف فراهم کرده است.

 چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی

1-اولین نوع از این پوشش برای زمین های فوتبال و مینی فوتبال استفاده می شود.

2-نوع دیگر آن وجود دارد که برای محوطه سازی و پارک سازی کاربرد دارد.

3-برخی از انواع چمن مصنوعی با کاربرد تزئینی و لوکس ساخته شده و به عنوان پوشش برای پنت هاوس ها و روف گاردن ها استفاده می شوند

4- در آخر هم نوعی چمن مصنوعی ساخته می شود که در محل های با تردد زیاد و اماکن آموزشی و بلوارها کاربرد دارد.

 چمن مصنوعی

استفاده از چمن مصنوعی چه مزایایی دارد؟

در ابتدای این بحث تا حدوی درباره مزیت های استفاده از این پوشش صحبت شد در ادامه در خصوص برخی مزایای مهم دیگر آن شرح خواهیم داد.

1-مهمترین مزیتی که استفاده از این نوع پوشش دارد به صرفه بودن آن به لحاظ اقتصادی است. این پوشش نیاز به آب دادن نداشته و مصرف آب و هزینه های مربوط به آن را به حداقل می رساند. برای کاشت چمن طبیعی باید مراحل زیادی طی شود. مثلا بذر گرفته شده و بعد کاشته و کود دهی و آبیاری صورت گیرد و در ادامه هم سیستم آبیاری مهندسی طراحی شود و هر چند وقت یکبار هم لازم است که آفت کش برای چمن طبیعی استفاده گردد. وجین کردن، چمن زنی، ترمیم و اصلاح و تجدید کاشت کارهایی دیگری است که برای چمن طبیعی لازم بوده و حتما باید انجام گردد در حالی که برای نوع مصنوعی هیچ یک از این مراحل لازم نخواهد بود. برای همین است در سال های اخیر استفاده از چمن مصنوعی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

2-یکی دیگر از مزیت هایی که این نوع پوشش را از نوع طبیعی آن متمایز می کند، استفاده دائمی از آن است. مثلا اگر یک زمین ورزشی با چمن طبیعی پوشیده شده باشد بعد از 350 ساعت ساعت بازی در بهترین حالت قابل استفاده است و باید بعد از آن ترمیم شده و استراحت کند تا کیفیت خود را از دست ندهد اما در چمن مصنوعی این طور نبوده و استفاده دایمی از آن در کیفیت چمن مشکلی به وجود نخواهد آورد.

3-پوشش مصنوعی این ویژگی را دارد که در همه قسمت ها یکنواخت بوده و کچلی در جاهای مختلف از زمین دیده نمی شود. این ویژگی در چمن طبیعی کمتر دیده می شود و به لحاظ جنبه ظاهری و فیزیکی چمن مصنوعی ارجحیت دارد و عیوب ظاهری کمتری هم در آن مشاهده می شود.

4-عمر مفید چمن مصنوعی بسیار بالاتر از چمن طبیعی است و در اثر راه رفتن روی آن و دویدن و پا زدن خراب نمی شود و الیاف چمن له نخواهد شد و خواب اصلی خود را از دست نمی دهد در حالیکه در چمن طبیعی با راه رفتن چمن له شده و خواب و ظاهر فیزیکی خود را بعد از مدتی از دست خواهد داد.

خب با همه این توصیفات شاید این سوال به ذهنتان خطور کند آیا چمن مصنوعی واقعا هیچ عیبی و ایرادی ندارد و هر چه در آن است مزیت محسوب می شود. جواب این سوال خیر است. شما هیچ محصول ساخت دست بشر را پیدا نمی کنید که از همه جنبه ها مفید و فاقد عیب باشد و پوشش مصنوعی هم از این قائده مستثنی نیست. چمن مصنوعی باعث بالا رفتن دمای محیط شده و به لحاظ زیست محیطی این مشکل باید بر طرف شود و در عین حال اگر آسیب جدی ببیند که البته کمتر اتفاق می افتد، هزینه تعمیرات اساسی آن بیشتر از چمن طبیعی است. زیرسازی نوع مصنوعی باید توسط افراد متخصص انجام شود در حالیکه کاشت چمن طبیعی نیاز به فرد متخصص نخواهد داشت.