نمایندگی رویال گرس، نمایندگی Royal Grass ، نمایندگی RoyalGrass، نمایندگی انحصاری رویال گرس ایران

رابطه چمن مصنوعی و دما

چمن مصنوعی در تابستان چقدر داغ می ­شود؟

 

شاید تغییر دما و گرمایش چمن مصنوعی دغدغه بسیاری از طرفداران این محصول به شمار آید.
سوالی که بسیاری از دوست داران چمن مصنوعی دارند این است که: « آیا چمن مصنوعی گرم می‌شود؟»
در مطلب پیش رو به دلایل گرمایش چمن مصنوعی می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که آیا روشی وجود دارد که با استفاده از آن چمن‌های مصنوعی بتوانند بر این مشکل غلبه کنند یا نه؟

چمن مصنوعی یک کفپوش ماندگار است که تا سال­های سال در محل نصب شده قابلیت استفاده دارد. یکی از سوالات متداول مشتریان و افرادی که مایل به استفاده از چمن مصنوعی هستند درباره گرمایش چمن مصنوعی است. این دغدغه مهمی است که آیا چمن مصنوعی در تابستان قابل استفاده است؟ آیا دمای آن در تابش آفتاب آنقدر بالا می­رود که راه رفتن روی آن سخت شود؟ این مطلب تصمیم دارد پاسخ کاملی را به این سوال دهد.

 

*گرم بله داغ نه

چمن مصنوعی مانند همه موادی که از الیاف مصنوعی ساخته شده اند، به دلیل مواد پلاستیکی که در ساختار خود دارد(پلی اتیلن، پلی پروپیلن یا نایلون )، نسبت به چمن طبیعی با دمای بیشتری تحت تاثیر گرما قرار می ­گیرد(در واقع چمن مصنوعی گاهی یک تا دوازده درجه سانتی‌گراد بیشتر از چمن طبیعی در اثر تابش آفتاب گرم می‌شود.). اما این به این معنی نیست که چمن مقاومت خود را در برابر گرما از دست می­ دهد یا تغییر شکل می ­دهد. همچنین این به این معنا نیست که چمن مصنوعی بیش اندازه داغ می شود و امکان استفاده از آن از بین می رود. اما باید این نکته را هم در نظر داشت که چمن مصنوعی در مقایسه با الیاف محیطی مصنوعی دیگر از جمله بلوک، آسفالت، کفپوش­های پلاستیکی، سنگ و فلز کمتر داغ می­­شود و کمتر دمای زیاد را در خود نگه می­­ دارد.

اگر در مکانی زندگی می‌کنید که متوسط دمای هوا غالباَ بالاست و هوا معمولا گرم است، قطعا گرمایش چمن مصنوعی در حیاط یا فضای باز شما مساله‌ای است که با آن روبه رو خواهید بود و باید به آن توجه داشته باشید.البته میزان گرم شدن چمن مصنوعی به عامل اصلی گرما هوا بستگی دارد و متناسب با آن تغییر می­کند. این نکته را هم باید در نظر داشت که چمن مصنوعی نسبت به اشعه UV مقاوم است و سلامتی استفاده کنندگان را در مقابل نور خورشید تضمین می­ کند.

 

*راه های غلبه بر گرمایش چمن مصنوعی:

 

برای غلبه بر گرمایش چمن مصنوعی برخی شرکت‌ها رنگدانه‌هایی را به الیاف و مواد این محصول اضافه می‌کنند تا  گرمایش آن را تا حدودی تعدیل کنند. این راه‌حل‌ها مانع از جذب گرما به چمن مصنوعی می‌شود.
این عمل با کمک فناوری خنک سازی تبخیری رخ می‌دهد و به کمک تبخیر سردسازی انجام می‌شود.
جالب است بدانید که این روش کاملا مطابق با محیط زیست است.

به زبان ساده مکانیسم عمل این فرآیند مانند وقتی است که پوست ما خیس شده است.
در این حالت ما به دلیل تبخیر رطوبت روی پوست، اندکی سردمان می‌شود.
چمن مصنوعی و موادی که چمن با آن ساخته شده است با همین روش تا حدودی خنک می‌شود.
خنک کردن به کمک تبخیر سازی راه‌حلی برای گرمایش چمن مصنوعی است.
برخی شرکت‌ها به روش‌هایی دست یافته‌اند که می‌تواند این دما را تا حدود چهار درجه سانتی‌گراد کاهش دهد.

 

روش‌های دیگری نیز وجود دارد که از آن میتوان چمن مصنوعی را خنک کرد. ازجمله:


1=آب پاشی چمن مصنوعی قبل از به اوج رسیدن گرمای روز (شستشو با شلنگ و خنک نگه داشتن با آبپاش­ها می­تواند به کم شدن دمای سطح چمن مصنوعی کمک کند.)

2=استفاده از کاور و روکش برای جلوگیری از تابش خورشید بر روی چمن مصنوعی/ استفاده از سایبان در محدوده هایی است که رفت و آمد بیشتری روی آن انجام می شود. همچنین در هر صورت شما باید توجه کنید که چمن مصنوعی به دلیل استفاده از مواد تشکیل دهنده آن در معرض گرمایش است.

به این دلیل حتما در هنگام خرید به توضیحات شرکت تولید یا توزیع کننده محصول خود توجه داشته باشید.
علاوه بر این، حتما به آب و هوای محل مورد استفاده خود در رابطه با گرمایش چمن مصنوعی دقت کنید.


مقاومت چمن مصنوعی در برابر باران و برف چگونه است؟

نسل جدید چمن‌های تزئینی در محیط‌های پر باران و برف مقاوم هستند و حتی با توجه به شیارها و الیاف‌های موجود، شرایط تسریع در دفع آب را بوجود می آورند. بدین صورت که  به فواصل یک متری سوراخ ریزی در لایه زیرین چمن وجود دارد که به دفع آب کمک می کند.